среда, 9 апреля 2014 г.

Тема уроку:    Сонце як зоря. Сонце—джерело світла і тепла на Землі».


Мета уроку: Продовжити формувати в учнів загальне уявлення про зорі, сузір'я, галактики та знання про Сонце, як зорю та основне джерело світла і тепла на Землі.
-  ознайомити учнів з найвідомішими зорями, сузір'ями,  формувати в учнів знання про особливості зір (форму, величину, їх віддаленість від Землі, розжарений стан, температуру), кількість зір; походження сузір'їв, значення знань про них у житті людей;
--ознайомити учнів із формою, величиною, розжареним станом Сонця, відстанню між Сонцем і Землею, значенням Сонця для життя на Землі;
- розвивати уміння порівнювати, аналізувати; продовжувати формувати науковий світогляд, потяг до дослідництва.

Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни: зоря, сузір'я, галактика, Сонце.
Методи і методичні прийоми: словесний (індивідуальне опитування, фронтальна бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником), наочний (демонстрація обладнання), практичний (робота із зошитом).
Обладнання: фільм «Земля», карта зоряного неба, презентація « Сузір'я», глобус, підручник,  робочий зошит, друкований зошит.

Хід уроку

I.Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і умінь
Вступне слово вчителя.

Відгадування загадок.
1. Вчений, що зірки вивчає, добре їх порядок знає.
Всесвіт без меж – не сон, знає все це...

-Отже, сьогодні ми з вами будемо астрономами. А хто такі астрономи?
2. Роздивитися мікроб допоможе мікроскоп,
А вивчати зорі щоб, треба мати...
3. Вилучіть зайве.
- Прочитайте слова та вилучіть зайве слово. Поясніть свою відповідь.

Всесвіт. Земля. Сонце. Дощ. Комети. Метеорити. Астероїди.

4. Виберіть зі списку слова і допишіть логічний ланцюжок:
  Всесвіт -

 Земля, Галактика ( Чумацький Шлях), Сонячна система, Україна

Подпись: Венера
Уран 
Плутон
Меркурій
Земля
Юпітер
Нептун
Марс
Сатурн

http://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//rozymnuk.ck.ua/wp-content/uploads1/solnechaya%5Fsistema.jpg&mb=imgdb_preview_25 


5. Пронумеруйте планети в Сонячній системі в порядку віддаленості їх від Сонця


III. Мотивація навчання школярів. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Чому зорі світяться неоднаково? Яка температура на зорях? Яка відстань від Землі до зір? Що таке сузір'я? Що називають галактикою? Чому Сонце називають зорею, а не планетою? Яке значення Сонця для життя на Землі? Дати відповіді на поставлені запитання допоможе зміст сьогоднішнього уроку за темою
 «Сонце—джерело світла і тепла на Землі».
IY. Вивчення нового матеріалу.

1.  Розповідь з елементами бесіди.
Зоря — розжарене небесне тіло, що випромінює світло. Від інших небесних тіл вона відрізняється тим, що сама випромінює світло, має велику температуру поверхні. Зірки відрізняються між собою за кольором, температурою, розмірами, відстанню від Землі.
В результаті спостережень за допомогою великих телескопів доведено кулястість форми зір. За величиною зорі дуже різноманітні.
Щоб долетіти до них, навіть сучасним космічним ракетам потрібно багато років.
Як ви гадаєте, чи однакову температуру мають зорі?

2. Складання схеми
« Види зір»
 



                   Білі та голубі                Жовті                         Червоні
                   (150000 °С)                  (6000 °С)                   (3000 °С
3 .Пояснювальна бесіда.
З чим пов'язані назви зірок та сузір'їв? Скільки сузір'їв видно на нічному небі північної півкулі Землі? Які ви знаєте сузір'я? Найвідоміші з них — Велика та Мала Ведмедиця (Малий Віз), Кассіопея, Оріон.
Перегляд мультимедійної презентації « Історія назв сузірь»
4. Фізкультхвилинка.
5. Розповідь з елементами самостійної роботи з підручником.
Доповни речення.

сонце растровий малюнок

Сонце — це ………..до Землі зірка, що знаходиться в центрі. Як і всі зірки, Сонце — велетенська ………….куля, що складається з  газів:
 водню – 73,46 %  маси і гелію – 24,85 % маси.
Температура на його поверхні близько ………. °С, а всередині вона сягає ……. млн. градусів. Діаметр Сонця………кілометрів. Відстань від Сонця до Землі………….млн. км. Світло проходить середню відстань від Землі до Сонця за 8 хвилин.

           Народження Сонця.
 Перегляд фільму « Земля»

Сонце безперервно рухається в космічному просторі. Подібно до багатьох небесних тіл, Сонце обертається навколо своєї осі й за 27,275 земної доби робить один оберт.
Сонце — єдине джерело світла в Сонячній системі. Усі його супутники, у тому числі Земля, лише відбивають сонячне світло.

Виконайте завдання.
Поставте букви у правильному порядку і ви згадаєте як поширюються сонячні промені?


р о л П я а м і й н і о

Сонячні промені нагрівають Земну поверхню в різних її точках і в різний час дня неоднаково. Кількість сонячного тепла, яку отримують окремі ділянки Землі, залежить насамперед від кута падіння сонячних променів.

 Гномон – прилад для вимірювання кута падіння сонячного проміння


ПРОБЛЕМНЕ ЗАПИТАННЯ:

-         Як змінюється кількість сонячного тепла та світла протягом доби?
-          

6.   Значення Сонця для життя на Землі.

1.  Джерело        світла  
   
                               

 Фотосинтез                  Утворення органічих  речовин                  Їжа



  Проблемне запитання. Чому пінгвіни мають забарвлення спинки – чорне, а черева – біле?
2.      Джерело тепла   
   

Y.  Узагальнення і систематизація знань.
1. Виконання завдання 1-5 у друкованому зошиті.
2. .Розташуйте в порядку збільшення розмірів:
Всесвіт, Земля, Сонце, астероїд, Сонячна система, Галактика.

3. Відгадай загадки
Двері він не відчиняє,
А в кімнату потрапляє.

* * *
Золотиста нитка в'ється,
Тільки в руки не дається.

* * *
Серед моря-моря стоїть золота комора.
* * *
Що сходить без насіння?



YI. Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.
Спільне формулювання основних висновків за основними термінами та поняттями уроку.

Повідомлення домашнього завдання. Опрацювати п. 19, завдання 5-10 у друкованому зошиті.
Проводити спостереження за зорями. Знайти на небі Велику Ведмедицю й Полярну Зірку.

Знайти у літературі відомості про походження назви вашого знака зодіаку та про його характерні риси. Написати, які риси відрізняють вас від людей іншого зодіакального знака.
Урок 19.
Тема: Світове сільське господарство
Мета: охарактеризувати значення сільського господарства та особливості його розвитку у сучасному світі, сформувати поняття «аграрні відносини» та розглянути основні форми аграрних відносин; визначити галузевий склад та міжгалузеві зв’язки сільського господарства; розвивати вміння характеризувати найбільші сільськогосподарські райони, використовуючи карти атласу та інші джерела географічних знань; виховувати повагу і любов до праці людей.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з елементами узагальнення раніше засвоєного.
Форма проведення: урок-марафон.
Обладнання: політична карта світу, атласи, підручники, контурні карти, роздатковий дидактичний матеріал до теми уроку, презентація «Світове сільське господарство», комп’ютер.
Основні поняття: сільське господарство, агропромисловий комплекс, рослинництво, тваринництво, НТР, земельний фонд.
Методи і прийоми: словесні (вступне слово вчителя, доповіді учнів, бесіда), наочні (робота з настінними картами світу), практичні (робота з підручником, робота з картами атласу), репродуктивний метод; прийом «Коло успіху», «Пригадай», «Проблемне питання», «Мозковий штурм».
Література для вчителя:
1.    Довгань Г.Д. Соціально-економічна географія світу. 10 клас. Стандарт і академічний рівень. – Х.: Вид. група «Основа», 2010. – 106.
2.    Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.
3.     Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. – К.: Зодіак- ЕКО. – 2005. – 208.
4.     О.І. Шевчук. Географія: науково-методичний журнал//Світове сільське господарство. – Чернівці, №4 від 4.10.2003. – С.12-13.
Література для учнів:
1.    Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.
2.    Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. – К.: Зодіак- ЕКО. – 2005. – 208.
ХРОНОМЕТРАЖ УРОКУ
I Організаційний момент (2 хв)
II Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (5 хв)
III Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів (2 хв)
IV Оголошення теми і мети уроку (1 хв)
V  Вивчення нового матеріалу (27  хв)
V I. Закріплення нових знань і умінь учнів (5 хв)
VI I Підсумок уроку (1 хв)
VI I I Домашнє завдання (2 хв)

ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент (2 хв)
Прийом «Коло успіху»
Для створення позитивного настрою учні продовжують речення: «Я успішний, тому що…»
II Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (5 хв)
Бесіда
Які зміни відбулися у світовому паливно-енергетичному балансі протягом останнього століття? Яку роль відіграє електроенергетика в розвитку країни?
Які галузі виробничої та невиробничої сфер є найбільшими споживачами енергетичних ресурсів?
Назвіть головні чинники розміщення підприємств різних гал будування.
Чим відрізняються темпи, рівні розвитку та розміщення підприємств чорної та кольорової металургії розвинених країн та країн, що розвиваються?
Назвіть головні райони текстильної промисловості в сучасному світі?
Прийом «Мозковий штурм»
Що таке «господарство»? Назвіть структуру господарства. Що таке «промисловість»? Яка структура промисловості? Що таке сільське господарство?
Прийом «Пригадай»
Пригадайте структуру сільського господарства. Схематично відобразіть на дошці (за бажанням).
Що є засобом та предметом праці в сільському господарстві?
III Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів (2 хв)
Прийом «Проблемне питання»
Промисловість є провідною галуззю матеріального виробництва у сучасному світі, але поряд із нею залишається найдавніша сфера діяльності людства — сільське господарство.
 Чи зможе ця галузь виконати своє головне завдання – прогодувати багатомільярдне  населення? 
Які  головні чинники  визначають розвиток сільського господарства світу?
 Де знаходяться регіони — головні годувальники» планети?
 Як буде розвиватися сільське господарство у майбутньому?
Відповіді на ці запитання ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.
IVОголошення теми і мети уроку(1 хв)
Досягнення ме­ти уроку буде відбуватися поступо­во, на основі самостійної роботи учнів на окремих етапах марафону, яких на уроці буде чотири:
1.      «Обличчя» сільського господарства.
2.  Географія землеробства.
3.  Географія тваринництва.
4.  Сільське господарство та оточу­юче середовище.
(Учитель пояснює зміст питань кож­ного етапу та записує назви етапів на дошці, характеризує всю необхідну навчальну базу, яку можна використовувати під час навчального марафону.)
V Вивчення нового матеріалу (   хв)
Вчитель: Сьогодні більше половини світового сільськогосподарського виробництва припадає на 12 країн (покажіть їх на карті): США, Китай, Індія, Росія, Японія, Бразилія, Україна, Мексика, Індонезія, Франція, Італія, Казахстан.
Прийом «Пригадай»
Яка спеціалізація сільськогосподарського виробництва в нашій країні?
Вчитель: Нові знання ви отри­маєте самостійно, працюючи на різних етапах географічного мара­фону.
Виконання завдань буде відбуватися поступово, завдання внесені до відповідних карток етапів. На кожний з них відводиться по 4-5 хви­лин. Картки містять певний фактич­ний матеріал, для виконання завдань передбачені вільні рядки.
Після виконання завдання етапу оцінюються ваші відповіді з цих питань (за бажанням). Під час виконання завдання можна отримати консультацію, пораду чи допомогу вчителя.
Марафон передбачає додаткові зав­дання для тих учнів, які найшвидше пройдуть дистанцію.
Виконання кожного етапу оцінюєть­ся окремо (по 3 бали) і перевіряються «привселюдно». Додаткові завдання оцінюються окремо.
Картка I етапу
1. «Обличчя» сільського господарства.
·        Кількість зайнятих
сільське господарство → промисловість
·        Частка економічно активного населення
сільське господарство → промисловість
·        Вартість продукції
сільське господарство ? промисловість
2.Визначте чинники, від яких залежить співвідношення складових частин сільського господарства:
·        Рівень індустріалізації країни;
·        ______________________________;
·        ______________________________.
3.     Основа сільськогосподарського виробництва – земельні ресурси (с/г угіддя – 37%):
·        Рілля___________%;
·        Пасовища і сіножаті________________%;
·        Ліси________________________%;
·        Інші землі______________%.
(Після виконання завдання – обговорення питання)
Картка II етапу.
Географія землеробства
1.     Визначте райони світу, сприятливі для вирощування:
а) кукурудзи_____________________________;
б) рису___________________________________;
в) бавовнику______________________________;
г) какао___________________________________.
2. На контурній карті світу нанесіть п’ять країн – лідерів:


Експорту
Імпорту


______________
______________
______________
______________
______________
                                     
 пшениці
______________
______________
______________
______________
______________




(Після виконання завдання – обговорення питання)




Картка III етапу
Географія тваринництва
1.
·        Інтенсивний розвиток – це розвиток, ______________________, характерний для ___________________________________ країн.
·        Екстенсивний розвиток  -
____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Країни з найбільшим у світі поголів’ям:
·        великої рогатої худоби_________________________________________
·        овець та кіз___________________________________________________
Картка IV етапу
Сільське господарство та оточуюче середовище
1.
·                   Екстенсивний розвиток → оранка земель, ____________________________________________________________;
·                   Інтенсивний розвиток →__________________________________


                                                     _____________________________


                                                                     (явища в природі)
2.                Наслідки впливу сільського господарства на природу___________________________________________________________
ландшафту________________________________________________________;
_______________________________________________________________.
Додаткові завдання:
1.     Назвіть три основні хліба людства:
а)пшениця
б) ячмінь
в) кукурудза
г) соя
д) рис
е) гречка
2.     Провідною галуззю тваринництва у світі є:
а) скотарство
б) птахівництво
в) вівчарство
3. Рис є головним продуктом харчування для народів:
а) Північної Європи
б) Південної Америки
в) Європи
г) Східної Азії
д) Африки
V I. Закріплення нових знань і умінь учнів (5 хв)
Бесіда:
·        Який вплив має науково-технічна революція на спеціалізацію та розміщення сільського господарства?
·        Чому в більшості економічно-розвинених країн тваринництво розвивається швидше, ніж землеробство?
·        Чому зернове господарство є головною галуззю сільсько- господарського виробництва ?
·        Як впливають природні умови на спеціалізацію господарства?
VI I Підсумок уроку (1 хв)
Прийом «Роблю висновки»
Учні підбивають підсумки за кожним пунктом плану вивчення теми.
Самооцінювання учнів. Виставлення вчителем оцінок.
VI I I Домашнє завдання (2 хв)
(Інструктаж щодо виконання домашнього завдання)
1-6     §24 (Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. – К.: Зодіак- ЕКО. – 2005. – 208.); §11 (Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. – К.: Форум. – 2004. – 351.)
7-9 Використовуючи карти атласу, підручник, статистичні матеріали, складіть узагальнюючу таблицю «Географія сільського господарства».
10-12 Виперджальне (окремим учням). Скласти повідомлення про розвиток основних видів транспорту або підготувати презентацію «Популярні туристичні об’єкти Європи».